SEO ile ilgilenen herkes için derlediğim 10 adet etkili ve önemli domain faktörünü aşağıda bulabilirsiniz.

Domain Yaşı : Matt Cutts bu konu hakkında 6 aylık bir site ile 1 yıllık site domainin karışılaştırmış ve arada farkın çok büyük olmadığını ve çok önemli olmadığını dile getirmiş. Bu yüzden çalışmalarımızda bu kadar ince detaylar düşünmeyelim.. Tabi ki yaşlı domain kullanma imkanınız varsa kullanın fakat çok da önemli değil.

Anahtar Kelimeli Domain : Anahtar kelimenin domainde geçmesi yıllardır önem taşıyor. Bu önemi, arama görünümünde anahtar kelimenin geçtiği domain kısmınında bold olarak belirtilerek google’nin dikkatini çektiğini görebilirsiniz.Ama yakın zamanda etkinin azalacağı söylentileri var. Fakat artık bu tarz anahtar kelime domainler bulmak çok zor örn : “beyazesya.com, radyodinle.com, canliizle.com, canlitvizle.com “ gibi…

Anahtar Kelime ile Başlayan Domain : Bir önceki kriterde olduğu gibi domainler bulunamazsa 2.tercih sebebi olan domainlerdir, örneğin ” beyazesyaistanbul.com,beyazesyaburada.com” gibi domainlerdir, seomoz’un yaptığı analize göre %70 ‘e yakın güzel bir etkisi vardır.

Domain Yaşı ve Yaşayacağı Süre :  Domainlerin alındığı süre kadar hayatta kalacağı sürede oldukça önemli, bu tamamiyle bir güven unsuru, google sitelerimizin bu durumunu görüp, ileride var olacak mı olmayacak mı ya da kısa süreli bir proje mi değil mi anlayabilir. Örnek vermek gerekirse, 1 senelik bir domain’e google çok fazla imtiyaz göstermeyebilir, çoluk çocuk işi 1 senelik öylesine alınmış bir proje gibi görür, mantıken bir şirket almışken 5-10 yıllık domain alır ve güveni direk başta kazanır. SEO’nun en temel unsurlarından biri GÜVEN’in altını çizmek istiyorum.

Subdomain’de Keyword Geçmesi : 3. Maddede söylediğimiz işlemi yapmaya uygun bir domaininiz yoksa hemen hemen onun kadar etkili ikinci bir yöntem subdomain yöntemidir. Fakat yeni açılan siteler için öneririm, eski açılmış sitelere önerim /blog, /beyaz-esya tarzında girişimlerde bulunmalarıdır. Google %100 yeni bir site gibi görmeyebilir subdomaini bu yüzden eski sitelerimizin kalitesinden %100 yararlanmak istiyorsak subdomain gibi değil, yeni bir sayfaymış gibi /blog / beyaz-esya tarzında yapmakta fayda var.

Alan Adı Tarihi :  Yeni aldığınız bir alanadı’nın geçmişini iyice öğrenmelisiniz. Daha öncesinde adult bir site kurulu olabilir ve ya başka sıkıntılar olmuş olabilir, bütün bunları dikkate alarak domain almalı, domain almak sanıldığı kadar boş bir iş değildir.

Tam Eşleşme Alan Adı : Matt Cutts ‘un son güncellemeye ilişkin söylediği durum, tam eşleşme alan adlarının google tarafından spam görülme riskinin çok olduğuna dair.

Kamu Alan Adları  : Elbetteki güven en önemli özellik demiştik Google’da Kamu kurumları uzantısı sahibi domainler oldukça güven teşkil eder, ( tabi bunlardan alınan backlinklerde öyle ) Örn : gov.tr, edu.tr gibi…

Cezalandırılmış Whois Sahipleri : Belki ilk defa duyacağınız bir durum ama google bazen whois kişi bilgisinden yola çıkarak şahsıda banlıyabiliyor, dikkat edilmesi gerekli, spam yediğiniz bir whois bilgisini bir daha kullanmayın.

Ülke Uzantısı : Ülke uzantılı domainler bittabi , lokasyon bazlı aramalarda ön plana çıkmaktadır. Türkiye İP’sinde bir arama yaparken com.tr siteleri daha üstlerde görmeniz mümkündür her ne kadar google’ı ingilizce bile kullansanız sizin lokasyonuzdan yola çıkacaktır.