v4uueqGoogle her geçen gün ziyaretçilere daha iyi bir arama deneyimi yaşatmak için geliştirmelerine sürdürüyor. Geçtiğimiz sene içerisinde Google toplamda 11 adet çaplı algoritma güncellemesi yaptı. Ve bir infografik hazırlanmış. Bir analiz edelim…

2013 Google Güncellemeleri İnfografiği.

2013-onemli-seo-guncellemeleri

1- Bağlantı devaluasyonu ;

Linkler ve bağlantılar için gelen bu güncelleme sonucunda webmasterların bir çoğu SERPS ( Arama motoru sonuç sayfası ) sonuçlarında gerilediğini gördü. İlk darbeyi ilk güncellemeden yediler. Bundan sonrasında disallow link tools vesaire gibi araçlar geliştirildi. Alınan linklere artık daha çok dikkat edilmeye başlandı.

2- Panda 24# ;

2013 yılı içerisinde Google’nin duyurduğu ilk resmi güncelleme özelliğini taşır. Açıklamaya göre tüm arama sonuçlarını %1.1 etkiledi. İlk gelen link güncellemesinden farklı bir yapıda oldu.

3- Panda 25# ;

Google ‘ ın konuşan kişisi, bizlerin neredeyse tek rehberi Matt Cutts SMX West seminerinde bu konu hakkında ilk açıklamalarda bulundu. İndexleme süresi ile ilgili bir güncelleme olduğunun vurgularını yapmıştı.

4- Penguen 2.0 (4) ;

Penguen’in ilk versiyonundan 1 yıl 1 ay sonra yeni güncellemesi duyuruldu. Penguen 2.0 duyurulmadan önce oldukça çok şaşa ve spakülasyonlar çıktı. Çıktığı gibi yine sıralamaları ciddi anlamda değiştirdi.

5- Payday Loan Güncellemesi ;

Spamları temizlemek için oldukça büyük bir girişimdi. Yine Matt Cuts bir seminerde bu konuya değinmişti. İllegal linkler ile ilgili bir takım güncellemeler içeriyordu.

6- Panda Dans ;

10 gün gibi bir süreyle yavaş yavaş panda güncellemesine katkı olarak yayıldı. Yine Mühendisimiz Matt Cutts tarafından bir seminerde açıklanmıştı.

7- Panda Recovery ;

Panda iyiden iyiye yayılıp , güncellemedeki buglar yavaş yavaş siliniyordu. Google bu güncellemeyi resmi kanallarından duyurarak kabul etti.

8- Görsel Bilgiyi Genişletme ;

Bu aslında bir çoğumuzun dikkatini anında çekti, Google arama sonuçlarında bilgi kısmında grafik tarafını genişletti, daha detaylı bilgiler vermeye başladı. Çok fazla sıralamayı etkilemedi fakat, kullanıcı dostu bir google için bir adım daha atıldı.

9- Haberler ;

Haberler, Google News kısmındaki güncelleme, genel olarak sıralamayı etkilemese dahi, google news kısmında oldukça başarılı sonuçlar elde edildi.

10- HummingBird Güncellemesi;

Panda ve Penguen sonrasında google’nin duyurduğu yeni bir isim, yeni bir güncellemeydi. Hummingbird, arama sonuçlarında anahtar kelimeler yerine kelimelerin anlamlarına ağırlık veriyor. Yani anahtar kelime yerini daha semantik bir yapıya bırakıyordu.

11- Penguen 2.1;

Penguen 2.1 ‘ i yine Matt Cutts duyurmuştu fakat bu  sefer farklı olarak twitter hesabından biz takipçilerine bildirdi. Genel olarak yine spam savaşları ile ilgili, ücretli backlink ve copy+paste içerikle savaş niteliğinde bir güncellemeydi.

v4uueq

Her ne kadar açıklamada Matt Cutts %1 etkileyecek desede Ülkemizde yankıları ve sancıları çok daha fazla oldu.