2014 SEO Faktörleri ile ilgili yazı dizisi hazırlamaya başladım. Öncesinde içerik gerçekten kral mı ? 2014 ‘de değişen ne var, 2015 ‘de bizleri neler bekliyor, akıllarda SEO sorularını gidermek için, ” 2014 SEO Faktörleri – İçerik Gerçekten Kral Mı ? ” bir makale yayınlama ihtiyacı hissettim.

zehraGeride bıraktığımız makalelerimde sizlere yardımcı olmaya çalıştım, 10 adımda 100k e-kitabı ile ücretsiz olarak destek verdim fakat teknoloji ve google her geçen gün gelişiyor ve değişiyor. Bu doğrultuda google algoritma güncellemeleri sonrasında SEO alanında yeni faktörler doğuyor.

Searchmetrisc sitesinin grafiklerini kullanarak sizlere verileri aşağıda anlatmaya çalışacağım ;

İçerik

Kaliteli içerik, şöyle ki uzun ama sıkıcı değil, uzun ama görsellerle videolarla süslenmiş, site yapısı olarak insanları sıkmayan içerikler her zaman bir adım önde, tabi ki sadece bu yetmiyor. Kaliteli içerik oluşturmak için farklı faktörler mevcut SEO yapıyorsanız iç ve dış bağlantıların önemini zaten biliyorsunuzdur. Kaliteli bir içerik oluşturmak için bu içerikten dışarıya link ve bu içeriye dahili linkler vermeniz gerekiyor, tabi bu linkler gerçekten ilgili olmalı. Baştan sağla linkleme , baştan sağma görseller kullanmak tavsiye edilmez. Kaliteli içerik bu şekilde SEO için kaliteli içerik olur, siz istediğiniz kadar nadide bilgiler verin SEO şartlarını tutturamıyorsanız o içerik kalitesizdir.

İç-Sayfa Teknik SEO

Anahtar kelimelerimiz en çok İç-Sayfa optimizasyonunda üzerinde durmamız gerekenlerdir. Yani anahtar kelimelerimizi metaya basmak yerine, iç-sayfa opt. yaparak bota bu sitede bu keyword önemli demek ki bu site bu keyword ile ilgili dedirtebilmeliyiz. Tabi spam yapmadan.

Tabi sitenin yüklenme hızı oldukça önemli bot açısından. Sitenin index almaması, geç index alması gibi durumlar site hızı ile ilgili. Ve tabi ki site mimarisi, kullanıcılar maksimim 3 tık ile istediği sayfaya ulaşmalı, ve tabi arama motoru örümcekleride.

Backlink

Backlink miktarı ve  otoritesi her zaman olduğu gibi önemli. Bu her seocunun farklı teoriler geliştirdiği bir madde, kimisi index sayımıza göre link almalıyız, kimisi rakiplerimize göre link almalıyız diyor. Ben az ama öz sindire sindire almadan yanayım, yani kısacası backlinkte sabır stratejisi 🙂 Bu senede anahtar kelimeye alınan backlinkler minumum varyasyonlara alınan backlinkleri maximuma çıkartmalıyız. anchor text keyword analizlerimi güzel yapmalıyız bu konuda detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz . ( Not: Anchor text sadece dışarıdan alınan backlinkler için kullanılan bir metrik değildir, site içi linkleme kısmında da bunlara dikkat etmelisiniz. )  URL olarak backlink almanın önemide her geçen gün artıyor gibi. www.seogaste.com gibi

Sosyal Medya Sinyalleri

Geçtiğimiz yıllara nazaran etkisi biraz daha düşmüş gibi. Bu konu hakkında pek verimiz olmasa da böyle bir efsane mevcut, az bir seo faktörü dahi olsa etkileşimli sosyal medya linkleri sıralamaya etki ediyor.

Ziyaretçi Davranışları

İçeriğinize ziyaretçinin yaptığı davranışlarda içeriğinizin Kral mı yoksa Çapulcu mu olduğunu gösteren bir faktördür, Bounce rate, hemen çıkış oranı, okuma saniyeleri her zaman önemlidir önem arz etmektedir, bu konu hakkında belli başlı ufak tefek taktikler mevcut.  Ziyaretçileri sitede tutmak için neler yapmanız gerektiğini bu yazımdan daha detaylı okuyabilirsiniz .

Makalemizle ilgili işinize yarayacak görsellere ulaşmak için tıklayınız