Günümüzde artık olay sadece bir site açıp, reklam çıkıp içerisine tonlarca ziyaretçi çekmek değil. Zaten Google ‘da böyle istemiyor. Google‘nin sitenizi verdiği değeri arttırmak için bir takım tüyolar mevcut. Site ve sitenin kategorisi ne olursa olsun, artık sitenize gelen ziyaretçileri dolaştırmalı, ve elinizde tutmalısınız. İlerleyen günlerde bu konuda daha detaylı ve teknik bilgiler paylaşacağım. Öncelikle Burada bizim için önemli olan ölçüm Google Analytcs ‘ de Hemen Çıkış Oranı‘nı ölçümlemeliyiz. Analitik ana dizininde bunu görebiliriz.

hço

Yukarıda gördüğünüz tablo site için başarısız bir durum Siteye giren 100 ziyaretçiden 87 tanesi girdiği sayfadan sonra çıkış yapıyor. Türkiye standartlarında %50-60 gayet başarılı bir hemen çıkış oranı olacaktır. Google tarafından bu konuda gelen açıklama şu şekilde ;

Çıkış Oranı:

  • Sayfa A: %33 (5 oturumun yalnızca 3’ünde Sayfa A yer almıştır)
  • Sayfa B: %50 (5 oturumun yalnızca 4’ünde Sayfa B yer almıştır)
  • Sayfa C: %50 (5 oturumun yalnızca 4’ünde Sayfa C yer almıştır)

Hemen Çıkma Oranı

  • Sayfa A: %0 (hiçbir oturum Sayfa A ile başlamamıştır, bu nedenle hemen çıkma oranı sıfırdır)
  • Sayfa B: %33 (hemen çıkma oranı çıkış oranından yüksektir, çünkü 3 oturum Saya B ile başlamış, bunlardan biri hemen çıkmaya yol açmıştır)
  • Sayfa C: %100 (bir oturum Sayfa C ile başlamış ve hemen çıkmaya yol açmıştır)

Peki neler yapılmalıdır bu oranı düşürmek için ? 4 Adımda Ziyaretçilerinizi Sitenizde Tutun konumuzun asıl özüne gelelim ;

4 Adımda Ziyaretçilerinizi Sitenizde Tutun

  • Her ekranda en fazla 2 vurgu yapın.

Sitemize giren ziyaretçilerin kafasını karıştırmamak adına , birden çok vurguyu birden çok patlamayı ard arda gözlerinin içine sokmamak adına, sadece bir ve ya iki adet vurgu yapılmalıdır. Örnek vermek gerekirse, bir iş güvenlik malzemeleri satan e-ticaret sitesi düşünün;

Eldiven almaya giren bir ziyaretçimize sadece o eldiven ile ilgili fiyat vurgusunu yapın, hem fiyat, hem kalite, hem diğer ürünlerimizde burda, hem kupon için facebook sayfamızı takip et gibi sayısız vurgu yaparsanız, ziyaretçi sadece birini seçecektir ve belki de sizin seçmesini en çok istediğiniz bu olmayacaktır. Bu yüzden siz ziyaretçinizin seçmesini istediğiniz hedefi önceden iyice analiz etmelisiniz.

  • Alakalı Nav-Menü oluşturun.

Sitenizde bulunan menüler, sayfanız ile alakalı olarak özelce yapılmalı ve düzenlenmeli, Örnek vermek gerekirse, Eldiven almaya gelen bir ziyaretçiye, çizme menüsünü göstermek çok mantıklı değildir, sidebar’da olabilir, alt menüde olabilir, diğer eldiven markalarını listeyelin, bu şekilde ilgili ziyaretçi sitenizde dolaşsın.

  • Alakalı Anket Yerleştirin

Her ürününüze özel anketler yapın, baştan sağma genel anketler artık geride kaldı. Eldiven için gelen ziyaretçiye eldiven markaları ile ilgili anket yapıp, farklı bir anket sonuç sayfasına yönlendirin. Sonrasında, o sayfayı da sizler yukarıda verdiğim 2 kriter ile şekillendirin.

  • Sade olun

Renk seçiminden, font seçimine kadar sade şık ve okunabilir olmaya çalışın. Sürekli müşteri deneyimlerini kontrol ederek ideal font ve bannerlarınızı oturtun. Sürekli takip edin.