Merhabalar, rekabetçi bir sektörde çalışıyorsanız gerçekten oldukça gerekli bir durum sayfa indexlenmesi. Bu yazımda sizlere bir case study tarzında anlatım yapacağım. Örneğin, biraz önce yazdığım bir yazı var, bunun üzerinden görsellerle destekleyerek anlatarak gideceğim. 4 adımda yapacağız bu işlemi. 4 kolay adım 5 dakika içinde index, kulağa oldukça hoş geliyor değil mi ?

4 Adımda Hızlı Sayfa İndexleme

Öncelikle içeriğie şöyle bir bakalım, saat 12.00 itibari ile indexli değil.

index-almamis-sayfa-saat-12

Öncelikle webmaster tools’a google gibi getirme kısmına geliyoruz.

google-gibi-getir

Bu kısımda mevcut URL’imizi getirdikten sonra hem tek url hemde url ve devamındaki linkleri tara diyerek 2 kere bu işlemi yapıyoruz.

google-gibi-getir-2

Getir ve oluştur komutunu verdik, getirdiğimiz URL’yi hem yalnızca bu URL’yi tara hemde Bu URL’yi ve onun doğrudan bağlantılarını tara dedikten sonra google gibi getir kısmında işimiz bitiyor.

Gelelim yine Web Yönetici Araçlarından URL tarama tooluna, bu kısımda yine URL’i taratıyoruz, bu kısım eskiden çok daha hızlı işe yarıyordu 4 adıma gerek kalmadan google indexi atıveriyordu, fakat bazı sorunlar doğurdu, daha doğrusu bazı spam sorunları doğurdu ve geri adım atarak işlemleri daha yöneticinin yapabileceği hale getirdi. https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url?hl=tr mevcut linkten URL mizi tekrardan taratıyoruz. bu işlemide hallettikten sonra en son kısmımız olan URL pingleme kısmına geliyor, her zaman elinizde farklı 3-4 adet toplu ping servisi bulunsun, farklı ip ‘de bulunan siteler..

Yaklaşık 4 adet toplu ping sitesinden hem mevcut linki hemde sitemap xml dosyamı pinglettim, sitelerden bir kısmı TR lokasyonlü bir kısmı yurt dışı ( ping siteleri) bu işlem sonucunda normal şartlarde herhangi bir indexlenme sıkıntısı yoksa url index alacaktır. Şuan saate bakıyorum yazı yazdığım için biraz geçmiş 12.10 olmuş

index

NOT : İNDEX ALMA %100 ‘ DÜR SONUÇ ALAMAYAN ARKADAŞLAR LÜTFEN ROBOTS DOSYASINI KONTROL ETSİN.