SEO ve SEM çalışmalarınızı yürütüyorsunuz, fakat ölçümleme konusunda git – gel halindeyseniz, sizlere vereceğim tavsiyeler ile On-Page seo stratejilerinizin ne yönde olup olmadığını anlamanızı sağlayacak bir takım tüyolar vereceğim. Siz her ne kadar çok iyi iç-seo yaptığınızı düşünsenizde, ziyaretçi davranışları sizin başarınızın kanıtı olacaktır.

ic-seo-ayarlari

5 Önemli Site İçi Seo Ölçümü

1 – Hemen Çıkma Oranı 

Hemen çıkma oranı web sitenize giren ziyaretçilerin web sayfanızda gezmesidir. Yani en yüzeysel tabir ile, web sayfanıza giren bir adam isterse o sayfada 15 dakika dursun, sonrasında kapatıyorsa, farklı bir sayfaya geçiş yapmadan bulunduğu sayfa içerisinde kapatıyorsa, Hemen çıkış oranınız artacaktır. Bu oran sitenin İç-SEO puanını değiştirecek ve etkileyecektir. Elbette iç-seo herşey değildir, bu oranı %0 ‘a düşürürsen sıralamada 1.sayfa 1.sıra olmazsınız, fakat bunu başarabilmeniz için İç seo + dış seo = Yüksek Sıralama politikasını asla unutmamanız gerekmekte. Bu oranı sürekli testler ile sitenize göre değiştirmelisiniz ve takip etmelisiniz, her sitede bu farklılık gösterecektir. İnsanlar giriş yaptığı zaman onları yönlendiren yönergeler kullanın, alakalı navigasyon menüler kullanın, Örneğin, wordpress ile ilgili gelen adam, benzer yazılarda wordpress ile ilgili diğer yazıları göstermeniz gibi. Bunun gibi bir çok şey geliştirerek kendi Hemen çıkış oranı düşürme stratejinizi oluşturabilirsiniz. Bu yazımda detaylıca anlatmıştım.

2-Organik Trafiğin Önemi

Sitelerimize Affiliate reklam çalışmaları yapmış olabilir ve ya farklı bir takım çalışmalar yapmış olabiliriz ( adwords, facebook ads vs.. ) bütün bunlar ziyaretçi çekmek için elbette ki değerli, fakat organik search ‘den gelen her ziyaretçi altın değerinde, bir takım araştırmalar bu ziyaretçilerin daha sağlıklı geri dönüşüm oranları olduğunu ispatlamış durumda. Bu yüzden özgün başlıklar yaratarak, sitenize rekabetli piyasalarda zor olsa bile organik ziyaretçiler çekmeye çalışın.

3- Yeni Ziyaretçi Oranları

Sitenize giriş yapmış tekil ziyaretçiler, yani ilk defa sitenizi ziyaret eden kitle, bunlar oldukça önemli, bu zaten 2.maddeyi güzel uyguladığınız zaman doğru orantıda artacak bir durumdur, sağlıklı bir sitede en az %70-80 oranında yeni ziyaretçi  yüzdesi olmalıdır. Bazı durumlarda, insanlar yararlı buldu tekrar geldi siteye gibi bir durumda google açısından yararlı sayılabilir, fakat şimdilik böyle bir politika yok gibi. Böyle bir durumda GOOGLE GİBİ DÜŞÜNECEK olursak, direkt olarak sitemizi yazıp gelen ziyaretçiler, müdavim ziyaretçilerimiz olarak görünebilir, bu google ‘nin gözünde bizi, marka haline getirebilir. Ama dediğim gibi bu bir alternatif, abartı olmamalıdır.

4- Dönüşüm Oranlarını Ölçün

Siteniz için belli dönüşüm oranları belirleyin, Örn, form sayfasına gidiş oranı, iletişim sayfasına gidiş oranı, e – ticaret siteleri için satış sayfasına gidiş oranı gibi, bu oranlar ilk etapta %50 ‘nin üzerindeyse başarı sayılabilir. Sonrasında hedeflediğiniz dönüşüm oranlarınıda büyütün, 1.maddeyi iyi uygularsanız doğru orantıda artacaktır.

5- Hatalı Kodlama Kullanmayın

Bütün bu maddeleri yapmak için sayısız h1 tagı kullanmayın mesela, ve ya bir sayfa içinde yüzlerce kelimye vurgu yapmayın, aç gözlülük yapmayın, html kodlarınızı devamlı kontrol edin, standartlara uygun olmalı, bu hız açısından önemli, iç seo site hızınız için çok önemli, Ortalama bir ziyaretçi web sayfasında 3 saniyeden fazla açılmasını beklemez, bu hızın kontrolunu ele alın, nasıl mı ?

  • Sunucu iyileştirme
  • Mümkün olduğunca az css dosyası
  • Mümkün olduğunca az js dosyası
  • Resim sıkılaştırma
  • HTML sıkılaştırma
  • Cacheleme

Bütün bu özelikler tam ve standart düzeydeyse iyi bir iç-seo yapınız var demektir.

5 Önemli Site İçi Seo Ölçümü yazımda sizlere İç-SEO husunda bilgiler vermeye çalıştım. Yorum ve görüşlerinizi bekliyorum.