Canonical Etiketi ile ilgili piyasa bir çok yazı var. Çoğu karışık anlaşılmayan nitelikte, kısa ve öz bir şekilde Canonical Etiketini anlatmaya çalışacağız. Canonical Etiketi gerekli olduğu zamanlarda mutlaka kullanılması gereken can kurtarıcı bir etikettir arkadaşlar öncelikle bunu bir aklımızın bir köşesinde bulunduralım.

Canonical-Etiketi

Canonical Etiketi Hangi Durumlarda Kullanılır ?

Birden fazla farklı link aynı sayfayı açtığı taktirde, duplicate yani kopya içerik oluşturmaması için Canonical Etiketi kullanılır. Zorunlu olarak kopya içerik göstermemiz gereken projeler olabilir. Örneğin kodlamamız gereği www.siteismi.com/register/ kök dizinini kaldıramıyorsak, ve aynı zamanda www.siteismi.com/kayit-ol/ linkide mevcutsa ve bu iki farklı link aynı kayıt olma sayfamızı açıyorsa Canonical Etiketi kullanmamız gerekmektedir.

Yukarıdaki örnek sayfalarda görüldüğü gibi son olarak açılan sayfa aynı, fakat ulaşılabilecek linkler farklı bu gibi durumlar google tarafından kopya olarak gözükecektir. Bunu engellemek için canonical URL etiketini geliştirmiş durumdalar.Google kafasında oluşan kopya sayfa algısını yenmek için head tagları arasına sistem otomatik olarak gerçekte olan sayfanın hangisini olduğunu belirtmemiz gerekmekte. wordpress kullanıcıları için oldukça basit olan bu yöntem zaten bir çok eklentinin kendi içerisinde mevcut durumda.

Kullanımı :

<head>
<link rel=”canonical” href=”http://www.siteismi.com/register//”>
</head>

Bütün register sayfa açılışı olan URL’lerin head tagına bu kodu eklememiz gerekiyor.

Alternatif çözüm, diğer bütün sayfaları 301 ile asıl olan linke yönlendirmek olacaktır.

Canonical Etiketi ile ilgili soru ve görüşlerinizi bu makalenin altından yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz.