Şu sıralar sıkça görüyoruz Disqus yorum eklentisi. Disqus çıktığı bu günden beri bir çok kaliteli blog tarafından kullanılan ve farkındalık yaratan bir yorum sistemi. Sistemin bence en önemli özelliği ayarlar kısmının detaylı olması, istatistiğe kadar derinmesine incelenebilmesi.

Disqus Yorum Eklentisiyle Farkındalık Yaratın !

Öncelikle şundan bahsedeyim, WordPress, blogspot gibi sistemler için disqus yorum eklentisi oldukça kolay şekilde entegre edilebiliyor. Ben wordpress sistemde denediğim için bu tecrübemi ele alacağım.

Öncelikle disqus ‘ un resmi web sayfasını ziyaret edip [ Disqus Resmi Web Sitesi] bir üyelik alıyoruz, gerekli e-posta aktivasyonlarını yerine getirdikten sonra bir site ekliyoruz, panel kısmından site ekleme yapabilirsiniz. Kendi bloğunuzu buradan bildiryorusunuz. Sonrasında, disqus zaten bizlere yol gösteriyor, sitemize eklemek için, standart kod, wordpress, blogspot ve daha bir çok sistem için eklentileri mevcut. Biz wordpress’i seçtik ve karşımıza adım adım anlatan bir ekran geldi.

disqus-wp-kurma

Öncelikle karışık olan ve bu konuda acemi olan bir çok kişinin karıştıracağı durum, eklentiyi bulmak, aynı isimde bir çok eklenti geliştirilmiş, buna disqus yönetimide değinmiş, yapımcının “disqus” olduğu olan eklentiyi indiriniz diyorlar kendileri. Bizde öyle yapıyoruz, “disqus” olarak aramamızı yapıyoruz ve yapımcısı ” Powered by Disqus olmasına çok dikkat ediyoruz. Sonrasında eklentimizi etkinleştiriyoruz, eklenti sayfasının haricinde Ayarlar sekmesinde vesaire çıkan bir durum olmadığı için kafanız karışabilir.

Farklı olarak eklenti sayfasında Config bölümü mevcut. Buraya tıklayarak, üye girişimizi yapıyoruz ve sonraki adımda daha önceden disqus da bildiriğimiz blog adresimizi seçerek işlemi tamamlıyoruz, kendini otomatik olarak konumlandırıyor ve kullanıma hazır bir şekilde bizlere geliyor.

Daha sonrasında Yorumlar > menüsünün altında disqus yorum eklentisinin özelliklerini rahatlıkla görebiliyoruz. Karaliste oluşturmak gerçekten güzel bir özellikle ben kullanmaya başladım, onun dışında detaylı analiz raporu sunmasıda Disqus yorum eklentisinin nimetlerinden.