Domain alıp – satarken dikkat etmemiz gereken bir çok husus var elbette, fakat en önemlisi domainin geçmişi, sicili diyebiliriz. Domain sektörü her geçen gün gelişiyor, her gün cayır cayır domain alınıp satılıyor. Sizlerde domain alıp satarken ufak endişeler duyuyorsanız vesaire bunları yenmek için belli bir kaç yöntem var. Güçlü sektörlerde özellikle düşen domainleri almadan önce incelememiz gereken bir kaç kanal mevcut.Ben o yüzden bu makalenin başlığını kısaca ve net bir şekilde “Domain Geçmişi Öğrenme” olarak belirledim, bir case study gibi yapalım istiyorum.

Öncelikle mazisi olan domainler ile ilgili Matt Cutts’un basit bir kaç önerisi vardı hepimizin bileceği gibi. site:alanadi.com tarzında bir sorgu ile ne var ne yok görebilirsiniz index olarak link olarakta yine link:alanadi.com yaparak görebilmektesiniz, fakat ama size daha sağlam bişeyler gerek. Örneğin site zamanında footer link almış mı, banlanmış mı, site yapısı nasılmış vesaire vesaire…

Matt Cutts düz mantık direk domain araması yaparak forumlarda vesaire, spam yaptıysa şikayet varsa bulunabilir diyor, fakat siz işinize garantiye alarak https://archive.org/web/ kullanabilirsiniz bu sayede, hangi temayı kullanmış, link yapısı nasılmış hepsini görebilmekteyiz, müthiş bir hizmet gerçekten.

olaynet-domain-2012

Örneğin geçtiğimiz günlerde bir domain edindim, bu domainin 2002’den beri var olduğu bilmek beni mutlu etti, ss lere biraz baktım çok fazla spamlık bir durum yok , zaten alır almaz bir zararlı link analizi ve disallow optimazasyonu yaptım, şuan kategorisinde arama sonuclarında ilk sayfalarda güzel gidiyor..