Selamlar, wordpress’den yazmaya devam edelim biraz boşladık. Hreflang etiketini bilmeyenler var mıdır ? Olabilir aşağıda çok ufak özelliklerinden neden gerekli olduğundan bahsedeceğim hreflang – dil hedefleme etiketinden. Bu mevzu herkesin ihtiyac duyduğu bir konu biliyorum, belki farkında bile olmadan ihtiyacınız olabilir. Eklentisi var mı açıkcası onu bilmiyorum, “Eklentisiz WordPress Hreflang Ayarları” yazısını yazmamdaki amaç ne kadar az eklenti o kadar az makarna kod ve o kadar seo dostu kodlama mottomuzdur. Başlayalım.

Hreflang Nedir ? Ne işe yarar ?

hreflang

hreflang

Google webmaster tools‘da coğrafi & dil hedeflemesi kısmında elbet gözünüze ilişmiştir, belki ihmal etmişsinizdir , belki tam anlamıyla aktif edememiş olabilirsiniz.

Coğrafi hedefleme ( GEO targeting ) webmaster tools üzerinden ufak bir ayar açma kapama ile zaten yapılabilmekte çok detayı bu yüzden girmeyecek zorluk gerektiren bir durum yok.

Genellikle çok dilli sitelerde farklı farklı subdomainlere uygulanabilir bir yapıdır.

Asıl mevzumuz Dil Yapılandırması

Örnekte gördüğümüz gibi <link rel=”alternate” hreflang=”tr” href=”siteadresi.com”/> tarzında bir meta etiketimiz bulunmakta. En yaygın yapılan hatalardan biri, bütün sayfalara otomatik olarak anasayfa linkini koymak bu çok doğru bir seçim değil, asıl yapılması istenen hangi sayfanın hangi dilde çalıştığını Google botlarına belirtmek, bu yüzden özgün sayfa linki olmalı.

Peki bunu wordpress üzerinde hreflang dil yapılandırmasını eklentisiz bir şekilde ufak bir wordpress fonksiyonu ile nasıl çözeriz bakalım.

1 – Temamızın head kodlarının ( meta kodlarının ) bulunduğu kısımı açıyoruz.
2 – herhangi bir meta tagının altına ve ya üstüne yukarıda belirttiğim şekilde meta hreflang kodumuzu ekliyoruz.
3- Link gelecek yere wordpress’in nimetlerinden olan bulunduğumuz sayfanın permalinkini çekme kodunu ekleyeceğiz,

İhtiyacımız olan kod :

<?php echo ‘http://’.$_SERVER[‘HTTP_HOST’].$_SERVER[‘REQUEST_URI’] ; ?>”

Yukarıda görmüş olduğunuz kod bahsettiğim gibi bulunduğumuz sayfanın direk linkini çağırmamıza yaramakta. Bizim meta hreflang etiketimizde url kısmına bu kodu yazdığımız taktirde sitemizde her açılan sayfada dinamik olarak bu URL dolacaktır. Kullanılmış şeklinide paylaşıyorum.

<link rel=”alternate” hreflang=”tr” href=”<?php echo ‘http://’.$_SERVER[‘HTTP_HOST’].$_SERVER[‘REQUEST_URI’] ; ?>” />

bu koduda direk kendi sitenizde uygulayabilirsiniz. Faydalanan arkadaşlar yorumlayarak görüşlerini bildirebilirler 🙂 mutlu olurum.