Konu çok spesifik bir konu. Farklı dilde uluslararası çalışan bir projede bu seçimi yapmak çoğu zaman düşündürücü olmuştur. Google Subdomain mi Subfolder mi tartışmasına Matt Cutts ile bir açıklama getirmişti, bizim için subdomain ya da subfolderin bir farkı yok demişti, fakat bu durum yapılan testler sonucu bu şekilde olmadığını ortaya koydu, google bunu bir kriter olarak almıyorum dese bile farklı SEO uzmanları tarafından farklı denemeler yapılarak sonuçlar toplandı, toplanmaya devam da ediyor. Öncelikle “Farklı Dilde Siteler Subdomain mi Subfolder mi Kullanmalı ? ” konumuz ile ilgili google tarafından vakti zamanında gelen açıklamayı sizlere sunmak istiyorum ;

Ben farklı etkilere sahip olduğunu düşünenlerdenim. Bence buruda durum SEO‘ da amaca göre düşünüp, hareket etmek. Ben çoğunlukla SubDomain taraftarıyım, ama durumun aşağıda izah ettiğim şekilde olacağına hem fikirsek.

Konuyu daha derin inceleyecek olursak ; 

Ekmek mi faydalıdır yoksa karpuz mu ?

Bu sorunun cevabını bulmak için birkaç farklı noktaya dikkat etmek gerekir. En önemli unsur içeriğin benzerliği, bizim tarafa bakacak olursak seogaste= seo içeriklerini barındıran bir kök site,  ülke.seogaste.com = o ülkede seo içeriklerini barındıran bir web site. Bu durumda burayı “ok” luyorum. Şayet durum bu şekilde ilerliyorsa, ben subdomain taraftayım.

Arama motorları Subdomain’i farklı bir site olarak algılar(subdomain farklı İP’demi barınacak bu da önemli, biraz yatırım yapıp o ülkeden ip alıp o subdomaini oradan açmak bizi çok fazla ileri taşır bu konuda ), buraya özel seo ve sem çalışmaları yapılabilir, ama folder bu şekilde yürümez, bütün kök’ü tamami ile etkiler. ( subdomain kullanımında etkisi daha azdır)

Kısaca tamamen karar stratejik ; hangisi yararlidir diye sorarsaniz, ekmekmi faydalidir yoksa karpuz mu? gibi bir soru cikar ortaya. yani ihtiyaciniza gore, kullandiginiz sistem size artilar yada eksiler getirebilir.

Google Artı Eksi Tablosu

domainorsubdomain

 

Benim önerim farklı dilde yayın yapan sitelerde, subdomain yapmaktan yana, en başından beri söylüyorum. Özellikle bu gibi durumlarda, hem çoğrafi açıdan , lokal seo konusunda elimizi kuvvetlendirir, hem herhangi bir panda & penguen google penaltısından ana domaini etkilememiş oluruz. Şuana kadar olan durumlardan ana domain oldukça etkilenmiş durumda zaten.

Farklı dilde web sitelerine SEO yapma durumunda yorum & görüş & soru larınızı konu altına bekliyorum.