Geçtiğimiz hafta google Panda 4.1 ‘in geleceğinin sinyallerini yavaş yavaş vermişti. Panda 4.0 Algoritma güncellemesinde olduğu gibi Panda 4.1 ‘de yine içeriklere yönelik cezalandırma oldu. Panda güncellemeleri her zaman içerik durumlarını ele almıştır. İçerik Kraldır’ı bize aşılayan o sevimli PANDA’dır 🙂

Searchmetrics yine bizlere müthiş bir kaynak sunarak 4.1 güncellemesi sonrası kaybedenler ve kazananlar listesini yayınladı. Listeye şöyle bir üzerinden bakacak olursak daha önceki güncellemenin sağlam tokat attığı Hotelguides.com ve ivillage.com gibi siteler tekrardan değerini bulmuş gibi gözüküyor.

Panda 4.1 Ne Anlatmak İstiyor

Panda’ya göre sitenizin tasarımını değiştirip, yararlı ve paylaşılabilir içerikler sunmaya başlarsanız, hit artışınızı gözle görülür şekilde takip edebilirsiniz. İlk hafta sizlerde herşeyi iyi yaptıpınız zaman bile düşüşler , dalgalanmalar görülebilir, bu yüzden çok fazla paniğe gerek yok bunuda söylemekte fayda var. Artı ülkemizde etkilerini hemen ABD ile aynı göstermesi zaten beklenemez, fakat Ekim-Kasım çok dalgalanmalı, çok salllantılı bir ay daha bizi bekliyor. ( Ne zaman rahat durduk ki 🙂 )

searchmetricsson haftada en çok dalgalanma yine searchmetrik’in kaynaklarına göre ok.co.uk üzerinde olmuş gibi gayet rahat görebiliyoruz bu görselden.

Tavsiyem yine her zaman Panda güncellemesinde olduğu gibi, w3 standartlarına göre kodlamaya dikkat edelim, scheme kullanırsak yararımıza olacaktır, içerikler viral olarak paylaşılabilir durumda olmalı. Bu üç önemli kriterli hiç bir zaman aklımızdan çıkartmamalıyız.