SEOGASTE‘yi uzun süredir güncelleyemiyordum. İş yoğunluğu koşuşturma derken ilk göz ağrımızı biraz hareketlendirme kararı aldık. Aslında eski sayılabilecek bir haber olan DMOZ’un kapanma kararı ile ilgili karalamaya karar verdim.

DMOZ’u hala bilmeyen kaldıysa kısaca DMOZ, zamanında Google’un en güvendiği dizin sistemiydi. Sistemiydi diyorum çünkü zaman içerisinde çok fazla manipüle edildi. Bizzat kendim “Ekonomi” kategorisi editörüyüm, bana bile sağdan soldan, para teklifi ile ekleme yapmam istendi. Hatta Ben ekonomi kategorisiyim , bana sağlık sitesi ekle oraya fark etmez diyenler bile oldu. Emin olun hiç bir şekilde bu işlerle uzaktan yakından alakam olmadı. Ekonomi ve Forex kategorisini incelerseniz zaten anlayacaksınız özverimi.

Sonuçta DMOZ’u bu hala biz insanlar getirdik. Manipülatif bir silah olarak kullandık. Google son dönemde zaten çok fazla değer vermemeye başlamıştı. Evet güçlü bir backlink elde ediliyordu ama eskisi kadar işe yaramıyordu. 2009-2010 yıllarında tek dmoz linki ile tırmanışa geçen sitelere şahit olmuştum, bu açıdan bakıldığında epey acınası bir düşüş oldu tabi.

Bütün bunların çerçevesinde DMOZ kendini kapatma kararı almış. Duydum ufak bir tebessüm ettim. DMOZ özellikle ülkemiz için SEO ile iç içe geçmiş bir yapıydı.  Mesela Dmoz’suz bir SEO forumu, DMOZ konularının tartışılmadığı bir Webmaster forumu neredeyse yok.

Güle Güle DMOZ

DMOZ bütün sempatikliği ile siteye giriş yapmak isteyenlere yukarıdaki görüntüyü verdi. Manşet alanında “DMOZ açık dizin projesi 14 Mart 2017 itibarı ile kapanıyor.” şeklinde bir duyuru ile gündeme düşmüştü.