Penguen 3 başladı mı ? Penguen 3  başladı mı ? Penguin 3  ne zaman başlayacak, ha geldi ha gelecek derken, Penguen 3  sitelerin bir kısmını etkilemeye başladı bile. Bazı kesimler google herhangi bir açıklama yapmadı dese bile, “bu cumadan itibaren Penguen 3 başladı.(bkz:searchengineland)

Artık hepimiz ezbere biliyoruz ki Penguen güncellemeleri doğal olmayan linklerle mücedale için geliştirilen bir ceza algoritması. Sitesi ilk dalgada gidenler endişe etmesin, güncellemelere devam etsin, tam olarak bütün güncelleme tamamlandığında eğer ücretli bağlandı, spam link, hacklink gibi kötü niyetli bir durum yoksa siteniz hak ettiği yeri geri alacaktır. Almadığı taktirde tekrardan Penguen 3 cezasından çıkma ile ilgili tekrar değineceğimiz önemli konular olacak.

Penguin 1.0 Nisan 24, 2012 (etki ~3.1%)
Penguin 1.1 on May 26, 2012 (etki 0.1%)
Penguin 1.2 on October 5, 2012 (etki ~0.3%)
Penguin 2.0 on May 22, 2013 (etki 2.3%)
Penguin 3.0 on October 17, 2014 (göreceğiz)

Not: En son penguen’ün Türkiye’de etkisi %7’ye yakındı.

Penguen 3 ‘den Sitem Gider Mi ?

Bundan önce gerçekleşen bütün Penguen algoritmalarında olduğu gibi sakıncalı backlink sahibi olan bütün web siteleri etkileme potansiyeline sahip.

Ne Yapmalıyız ?

Güncelleme yaklaşık olarak 1 ay sürecek, 1 ay sonunda tam olarak neredeyiz, ne olduk görebileceğiz. Panik olmadan 1 ay sabretmemiz ve algoritma güncellemesinin tamamen bitmesini beklememiz gerekiyor, bu süre zarfında major sayfalarımız sıralama kayıpları hatta direk kaybolmalar yaşayabilir, panik olacak bir durum yok, gayet doğal bir durum söz konusu. Beklemeliyiz. Üzerine basa basa söylüyorum, beklemeli ve çalışmalara aynı orantıda 1 ay boyunca sürdürmeliyiz.

Edit : r10 – Cryptosam güzelce özetlemiş, alıntı yapacak olursak,

1. Adım: Backlinkinizi hızlıca analiz edin.
2. Adım: 2 yere aynı yazı atılmışsa 2 sinide disavow dosyanıza ekleyin. Yani 50 forum tanıtımı almışsanız ve 50 sinede aynı yazı atılıp işlem yapılmışsa alayını reddedin. Tanıtım yazıları vsler tüm backlink çeşitleri için işlem aynı.
3. Adım: Footer backlink alımı yapmışsanız tümünü kaldırtmadan nofollow olarak düzenleyin.
4. Adım: Disavow dosyanızı hazırlayın ve sildirebildiğiniz kadar siteden üstteki kriterlere uyuyorsa eğer birebir iletişime geçerek (tanıtım yazıları, forum tanıtımları vs) sildirin.
5. Adım: Disavow dosyanızı hazırlayın ve tümünü reddetmeden üstteki gibi yükleyin.
6. Adım: Eski trafiğinizi kaybetmemek akıllıca olacaktır. Bütçeniz varsa bir şekilde eski hitiniz düzeyinde trafiğin sitenize girmesini devam ettirmeye çalışın. (Adwords vs)
6. Sonrasında hepimizin yaptığı gibi bekleyin. Aceleci olmayın tekrar değerlendirme için. Göründüğü gibi yeniden değerlendirmeyi manuel işlemlerden atmak yerine bir bakın millet ne yapmış ne dönüşümler almış sonrasında profesyonel bir açıklama ile dürüstçe yalansız dolansız anlatarak itirazınızı gönderin.