Kurumsal sitelere SEO yapan arkadaşlar için aklıma takılan bir konu mevcut, aslında sadece kurumsal olarak sınırlandırmamak lazım, permalink ve kategori yapısı her site için geçerli bir durum. seogaste ‘de daha önceden kurulu farklı bir düzen olduğu için bu anlattığım şablona geçemedik, bir kaç ay içerisinde hosting değişimi ile birlikte 301 yapılarını kurup, birazdan anlatacağım link kategori düzenine geçiş yapacağım. bakalım Kurumsal Sitelerde Kategori Yapıları Nasıl Olmalı ?

Kurumsal Sitelerde Kategori Yapıları Nasıl Olmalı ?

Bir çok sitede link yapıları kurulurken oluşturulan net bir hata görüyorum, kısaca ve anlaşılı bir şekilde bunu anlatmak istiyorum.  Örneğin şöyle bir kategori yapınız var.

Anasayfa > Kalemler > Keçeli Kalem

bu yapıda bir kategoriye sahipseniz bunu google örümceklerinin anlayabileceği dilden bir link yapısına sahip olmalısınız ;

Yani ;

site.com/kalemler/keceli-kalem.html en doğru link olacaktır. Fakat bu link yapısını çok uzatmamamız gerekmekte, Google bu konuda da şunu söylemiştir, domaine ne kadar yakın = o kadar değerli sayfa. bu açıdan çok alt kategorili sistemler hiyerarşik olarak güzel gözükse bile şu yanlış bir kullanım olacaktır.

site.com/urunler/kalem/keceli-kalem.html > bu örnek yanlış demek doğru olmayacaktır, fakat bu url yapısı ilk verdiğim url yapısına göre çok daha değersiz gözükmekte.

Crawl eden bir bot link yapısına baktığı zaman bunları çok net anlayabilecek yapıdadır. ayrıca, “kalem” kısmını “/” ile kapattığımız için bunun bir dizin, bir klasör olduğunu da anlayacaktır. “html” ile biten linkin son link olduğununda farkındadır. 

bozuk-url

bu grafikte gördüğümüz bozuk bir URL – Kategori yapısının sizlere sağlayacağı negatif sonuçlar ;

  • Bozuk URL
  • Anlamsız İndex Alma
  • Uyumsuz SERP sonuçları
  • Bounca Rate artışı
  • Hemen Çıkış Oranı artışı
  • Kalite skorunda düşüş

“Kurumsal Sitelerde Kategori Yapıları Nasıl Olmalı ? ” konumuz ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bana iletebilirsiniz.