Bu makalemde, Google‘un sıralamalarda en önemli faktörlerinden biri olan kalite skoruna değineceğim. Aslına bakarsanız

Kalite-Skoru-Gogle

Kalite-Skoru-Gogle

Google‘un çok gelişmiş bir algoritması mevcut. Bu yüzden sadece, sayfamın kalitesini arttırırsam TBM maliyetlerim düşer ve ya sıralamada yukarılara tırmanırım diye bir durum söz konusu değil, fakat tabi ki bu bir etken. Google web sitelerine 10 üzerinden bir değerlendirme sunar, Google kalite puanımız ne kadar yüksek olursa performansımız o kadar yüksek olacaktır.

Landing Page Kalite Skorunu Etkileyen Faktörler

Landing Page Alaka Düzeyi

Blogda bulunan hemen hemen bütün yazılarımda buna değindiğim gibi Landing Page kısmında da sayfanın alakası, kullanıcının aradığı sorgu ile gittiği sayfanın bu anlamda tutuyor olması çok önemli. Arama motorlarının hepsi en doğru sonucu vermek için sürekli algoritmasını güncellemekte. Sizler gerçek hayattan bir örnekle bunun üzerine giderek düşünebilirsiniz. Sürekli başımıza gelir, çocukluğumda sık sık karşılaştığım bir durumdan söz edeceğim, bir bakkala gider kola alırdım, kapaktan bedava çıkardı. O bedavayı almak için gittiğimde “bu kampanya bitti artık sürmüyor” diyen çakal bakkal amcalar mevcuttur illa ki hepimizin etrafında. Sonrasında ben ne yapardım peki, ve ya siz. Bir daha o bakkala gitmezdim. Madem kampanya bitti neden satıyorsun,neden televizyonlarda bangır bangır reklam dönüyor. İşte Landing Page‘de aynı mantık sizler ” zeytin yağı ” sattığınız fakat “toptan zeytin yağı” satmadığınız bir e-ticaret sitesinin reklamlarından “toptan zeytin yağı” nı negatif etmezseniz, toptan almak isteyen ziyaretçiler sayfanızda toptan ile ilgili bir content bulamaycaktır ve alakasız gözükcektir, bu google gözünde de bu şekilde, hal böyle olunca kalite puanınızda düşecektir.

Landing Page Alaka Düzeyini Google Nasıl Anlar ?

Google botları sitelerimizi sürekli ziyaret etmektedir. Adwords altyapısında parayı veren düdüğü çalar mantığı hakim olduğu için, sizler rakiplerinizin 3-5 katı fazla vererek alakasız içerikte 1.sayfa 1.sırada bulunabilirsiniz, fakat google bot landing page’nize girip aşağıda sıralayacağım faktörlerde anahtar kelimenizi göremezse bu sayfa bu kelimeyle alakalı değil diyebilir ;

  • Content Anahtar Kelime Yoğunluğu
  • Meta açıklamalarında anahtar kelime bulunması
  • Resimlerde alt etiketi bulunması
  • Site url sinde anahtar kelime bulunması

gibi..

Sizler alaka düzeyi düşük bir Landing Page ile çıkarsanız bu sizin ödediğiniz tıklama başına maliyeti arttıracaktır. Landing Pagelerini optimize ettiğiniz rakibiniz daha ucuz bir şekilde sıralamada üzerinize çıkabilecektir. Bu açıdan çok önemli bir durum. Landing Page Kalite Skoru Hesaplama konusuna burada nokta koyuyorum. Yakın bir zamanda AdRank nasıl hesaplanır ve Tıklama Başına Maliyet nasıl hesaplanır yazılarımı yazarak sizlere bu konularda da yardımcı olmaya çalışacağım, takipte kalın.