Bu yazımı okuyorsanız, büyük ihtimal ile LinkedIN cevherlerinden az da olsa payınızı almış ve daha fazla nasıl geliştirebilirim diye, düşünüp aramış ve seogaste ‘ yi bulmuş olmalısını. LinkedIN SEO tanımı belkide yanlış bir tanım fakat, LinkedIN SEO diye aramak her halikularda bu durumu kolaylaştıracaktır.

LinkedIN gerekli mi ? Yoksa değil mi? Tartışmalarını artık bir kenara atmanın zamanı geldi Dünya çapında 250 milyona yaklaşan üye sayısı ve hedef kitlesiyle LinkedIN inanılmaz bir kaynak ve nimet diyebiliriz. Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya araçları ile yarışır hale geldi, ve farkındalık yaratarak inanılmaz bir şekilde yol kat ediyor.

linkedIN-SEO

Her ne kadar diğer mecralarda da hedefleme yapabilsekte LinkedIN tam anlamıyla bir profesyonel iş ağı. Bu açıdan LinkedIN ortamında bulunabilmek, CV nizi profesyonellere ulaştırmak ve büyük firmaları takip ederek eleman açıklarının haberini ulaşmak bir nimet. LinkedIN ‘ den işe alımların bir çoğu üst düzey yönetici, sosyal medya uzmanları, arama motoru uzmanlarıdır.

Mantık olarak düşündüğümüzde LinkedIN bir sosyal medya uzmanı arenasıdır. Bu arananın şampyonu kimse o ekmeği yiyecektir. LinkedIN Profilinizi optimize ederek, linkedIN aramalarında 1.sıraya çıkmayı başarabilirsiniz. “Sosyal Medya Uzmanı” aramasında 1.sırada bulunana bir sosyal medya uzmanının ekstradan kendini ispatlamasına pek gerek yoktur benim açımdan bu böyle. Önemini yeterince anlatabildiğimi düşünüyorum. Gelelim işlemlere.

LinkedIn SEO Taktikleri

Linklerde Anahtar Kelime Kullanın 

LinkedIN ‘ de bağlantıları default olarak paylaşmayın. Paylaştığınız metinlere anahtar kelime ,başlık , ek açıklama ekleyerek optimize edin.Linklerde Keyword Kullanın

Profiliniz Eksiksiz ve Tam Doldurun

LinkedIN Profilinizde boş alan bırakmayacak şekilde doldurun. Profilinizi %100 dolu olduğundan ve bu bilgiler içerisinde yer yer anahtar kelimelerinizin geçmesinden emin olun, ÖRN ( Sosyal Medya Uzmanı Sertifikası , Sosyal Medya Uzmanı Bloğum )

İş başlığınızda Anahtar Kelime Kullanın

Linked Profinizi en tepesınde ve arama sonuçlarını en çok etkileyen durum tabikide Job Title ‘ nız, buraya anahtar kelimeleriniz ile ilgili fazla abartmadan doldurun ÖRN : Özgür K.Gündüz – Sosyal Medya Uzmanı ve ya Serkan Can Mustafi – Arama Motoru Optimizasyonu -SEO SEM gibi

Olabildiğince gruba üye olun.

LinkedIN ‘de amacınıza yönelik bir çok grup mevcuttur. Bulabildiğiniz kadar alakalı grup bulun ve hepsine katılın, sürekli takip edip, sizlerde katkı sağlayın, herkes tarafından görünün bu bağlantılarınızı genişletecektir.

Agrasif bir tutumla ağınızı genişletin

Bu konuda spam yapıyor muyum yapmıyor muyum şüphesi uyanabilir ,fakat zaten LinkedIN iki taraflı arkadaşlık sisteminde, yani sen istediğin kadar arkadaşlık gönder, karşı taraf kabul etmeli. Siz alakalı bütün herkese bağlantı gönderin, iş arıyorsanız insan kaynaklarına ağırlık göstermenizi öneririm. ( İnsan Kaynakları , Human Resource gibi )
İş Tanımlamalarınızı Optimize Edin

İş tanımlamalarınızı, geçmiş deneyimlerinizi ve yeteneklerinizi anahtar kelimenize yönelik optimize edin. İş detayına yine anahtar kelimeleriniz ile ilgili çok abartmadan ufak anahtar kelime yerleştirmeleri yapın.

LinkedIN dışında profilinize backlink sağlayın

LinkedIN hesabınızı twitter,facebook,g+ gibi hesaplarınızdan duyurun ve tanıtım yapın, bu hem backlink hemde bilinilirliğinizi arttıracaktır.

Kendinizi Tanıtın

Kendinizi gruplarda ve yayınladığınız yazılarda tanıtın, yeteneklerinizi insanlara devamlı gösterin. Örneğin, bir makale yazdınız en idael başlık. Sosyal Medya ile ilgili son araştırmalarım olursa, bu sizin uzmanlığınızı destekleyecektir.

LinkedIn SEO – Bulunur Olmanın Sırları yazımla ilgili görüş ve önerilerinizi bekliyorum.