Arkadaşlar, bugün sizlere SEM taktiği vermek istiyorum. Marka kelimenize reklam vermek hakkında bir takım veriler paylaşacağım. Bu konu çok tartışılan bir konu aslında, zaten organik kısımda marka kelimemle çıkıyorum, neden bir daha para vereyim gibi durumlar söz konusu olabilir. Öncelikle arkadaşlar sizlere ufak bir örneklerle açıklamaya çalışacağım.

pay-per-clickBiliyorsunuz adwords oldukça rekabetli ve centilmenlik kısmı tamamen sektörün kendi içinde oluşan bir mecra, herhangi biri örn : seogaste markasına reklam verebilir. text ve açıklamada geçirmesi yasal olarak sorun yaratır fakat keyword olarak atanabilir. Benim seogaste markasına reklam verdiğim zaman tıklama başına vereceğim ücret max 20-30 kuruş olacaktır. Benim üzerime x seo benim markama reklam verirse bu 2-3 TL olacaktır. Fakat benim reklam  vermediğim durumda boş bir kampanyada bu x seo firması 30-40 kuruşa reklamı kapatmış olacak. Bu birinci durum.

Bir ikincisi bu bir cpl düşürme stratejisi, sitenize markanızla gelen kişilerin remarketing listesini olusturarak daha sonrasında arama sonuclarında sizin sitenize girmiş sitelere kendi sitenizi 1.sırada gösterebilir ve daha ucuz bir rakama cpl almış olabilirsiniz.