Bildiğiniz üzere Google çok yeni bir algoritma duyurdu. #Mysteryupdate.

MysteryUpdate’e göre 1 yıldır konuşulan durumlar live edildi. Artık sitelerin mobil , esnek tasarımları sitelerin SEO skorlarını etkiliyecek dendi. Yani mobil tarafta doğru açılmayan bir web sayfası artık genel anlamda kaliteli sayılmayabilir. Bu açıdan web tasarımcı arkadaşlara gün doğdu. Live olarak devam eden web siteleri artık mobil tasarımlarını kodlatmaya başlayacaklar. WordPress kullanıcıları için bu durum biraz daha kolay ve esnek wordpress zaten yıllardır esnek tasarımlara uygun bir şekilde yürüyordu, responsible tasarımlar halıhazırda wordpress’in ücretsiz temalarında mevcut.

Bu yazıdaki asıl amacımız ilk iş olarak sitelerinin mobil uyumluluğunu test etmeniz olacaktır. Bunun için piyasada bir kaç güzel tool mevcut. Öncelikle tanıtacağım tool iPeek olacak.

mobil-testi-seogaste

iPeek sayesinde sitenizin daha çok responsible testini yapabilirsiniz. Tablet, iPhone modellerine göre yatay ve dikey testlerini yapabilirsiniz, buyrunuz buradan

Fakat bu tool bize mobil kullanım konusunda çok doğru veriler vermeyebiliyor. Örnek vermek gerekirse m.siteismi.com ile farklı açılan bir site, head kuralında mobilse mobili aç dediği için browser tabanlı yapılan testlerde yine browser tabanlı siteyi açıyor. Bu konuda doğru testi yapmak için elimizde mevcut bulundurmamız gereken tool ise  mobil phone emulatör’dür. Link burada

Bu iki testi yaptıktan sonra neler var neler yok neler yapılabilir size bir kaç fikir verecektir, bunun dışında google webmaster tools bizlere mobil tarafta site geliştirmeleri sunmaya zaten uzun süredir devam ediyor, buradan da detaylı raporlar derleyebilirsiniz.