Başlık zaten gayet uzun ve net oldu. Ek olarak söylemek istenilen bu konuda, sizlere hızlı ve pratik olarak 5-6 tavsiye vereceğimdir. Günümüzde içerik pazarlamasının önemini tekrar tekrar anlatmaya luzüm yok gibi duruyor. İnsanlar artık organik olarak aradıkları bilgileri, arama motorları sayesinde bir kaç saniyede bulup, bir kaç dakikada öğrenip daha farklı şeyler öğrenmeye hızlı ve pratik şekilde devam ediyor. Bu harika bir döngü. Bu döngünün en temel taşları elbette ki içerik pazarlaması ve kaliteli içerik !

icerik-pazarlamasi

İçerik pazarlamasının tercih edilmesinin sebebi, daha doğrusu dijital pazarlamanın tercih edilmesinin sebebi, daha az maliyet, daha çok potansiyel ve daha iyi ölçülebilirlik. Bu sebepten organik arama sonuçlarında ne kadar iyi işler çıkartırsak, o kadar iyi pazarlama yapmış oluruz demektir.

1- Paylaşılabilir içerikler üretin : Bundan kastım sürekli üzerine giderek mide bulandırmak değil. İnsanlar, diğer insanlara paylaşabilecekleri içeriği okuduğunu bilmelidirler. Mesela günümüzde reklamcılar genelde mizah kullanmayı severler, çünkü bu tarz yapıtlar, evde , iş yerinde, yemekte , cafede her yerde diğer arkadaşlarına anlatılır, sizin içeriğinizde reklam kokmasın, insanlar anlatsın, facebook’ta, Twitter’da her türlü sosyal araçta paylaşabilsin.

2- Başlık bulurken geç kalmayın : Misal güncel bir blog tutuyorsunuz diyelim ve ya güncel blog tutmasanız bile kurumsal bir blog dahi tutsanız sonuç olarak sektörün güncel haberlerini paylaşmak ihtiyacınız mevcut. Sizler harika, efsanevi “Vouv!” dedirtecek başlığı ararken rakipleriniz arama terimini bulmuş, başlığını oluşturmuş ve ziyaretçileri bir bir çekiyor olabilir. Bu konuda çok geç kalmayın.

3- Kurumsal Jargondan sıyrılın : Her ne kadar bir çok kurum bunu benimseyemese bile. Benimseyenler ödülleri almaya devam ediyor ( En iyi kurumsal blog, en sevilen marka vs…) Benimseyemeyenler de zamanla, bunu anlayarak bu hatalarından dönecektir. Sevgili dostlar içerik pazarlaması sunduğunuz bir yerde insanlarla arkadaş olmayı hedefleyin. Kurumsal mesajlarını almak isteyen adamlar zaten resmi sitenize girecektir, kurumsal blogunuzu okumak isteyen insanlar sizin samimi ve insancıl tarafınızı merak ediyordur. Zihni değiştirin !

4- Makale uzunluğunu iyi hesaplayın : Bloglarda makale uzunluklarını çok iyi hesaplamak ve okuyucu sıkmamak gerekli. Tamam bazı insanlar ellerine kahvelerini alıp, bilgisayar ekranından saatlerce bir yazı okumayı sevebilir ama çoğunluk ne yazık ki, bu kanıda değil ( ben bile ) o yüzden makale uzunluklarınızı insanları sıkmayacak şekilde tutun max 500-700 kelime, çok daha uzun olursa, video, resim, infografik gibi destekçiler kullanın.

5- Güzel başlıklar : Tıpkı bir gazete editörü gibi, manşet ve sürmanşet belirlemelisiniz, yoksa yazınız nasıl dikkat çeksin ki ? Bu sıralar listeler çok tutuyor, ama ileride ne olur bilinmez ( 5 adımda bilmemne, 7 adımda öğrenin gibi )

6- Uzun bağlantı linkleri verin : Kullanıcı açısından oldukça önemli bir durum tabi, kullanıcı neye tıkladığını tam olarak bilir ve hem tıklama oranı, hemde ziyaretçi mutluluğunu arttırmış oluruz. Diğer açıdan bakacak olursak, diğer açımız burada Google oluyor. Artık doğallık çok önemli ve ne olduğu belirsiz 2-3 harfe verilmiş linkler yerine uzun ve açıklamalı, cümle içinde geçen linkler ile içerik pazarlama stratejilerimizi oluşturuduğumuz taktirde Google‘un gözüne gireceğiz.

7- İç Seo Ayarları : (4 madde)nin referanslığında, buraya 3-5 madde daha eklemektense İç-SEO ayarlarınızı tam yapın diyerek burayı geçiyorum, başlıklar, açıklamalar vesaire vesaire, buradaki yazımda detaylıca okuyabilirsiniz.

Ayrıca içerik pazarlamasi ile ilgili yayınlanan gerçekten güzel bir infografik mevcut. Bakmanızı öneririm.