2014 yılında organik SEO ile ilgili bir takim bilgiler vereceğim makaleme başlamadan önce SEO alanında herkesin yorumcu olduğunu kimsenin google konusunda kesin ahkam kesmemesi gerektiğini vurgulamak isterim. Bence 2014 yılında organik SEO yapmalıydım aslında başlığı.

Organik SEO 2014

1- Tabi ki SEO için 2014 ve ya 1999 SEO gibi durumlar her ne olursa olsun “Hile” yapmak tavsiye edilmez, bir çok blackhat seo forumlarında son güncellemeleri ilgilendiren hile metodları bulunsada sizlerin web sayfanızda bunları kullanmasını önermem eğer uzun vadeli bir proje düşünüyorsanız. Hile YOK !

2- Kullanıcılarınız anlamak için sitenizle çok vakit geçirin, kullanıcılarız için ekstra çaba harcayın ve onları mutlu edecek içerik ve site sunun, yani onları mutlu edecek content oluşturun. ( content sitenin genel alanıdır, sadece text değildir bilinenin aksine bir bütündür)

3- Yukarıda maddede belirttiğim operasyonu sık sık yapın ve güncelleyin, deneyin ve bulun örneğin sizin ziyaretçi kitleniz video seviyor olabilir, o zaman sağa sola video döşeyin , ve ya senin bir e-ticaret siten olabilir ve ziyaretçilerin çılgınca ücretsiz bir şeyler dağıtılmasından hoşlanıyor olabilir, yapın bunları , ve insanlara sitenizi sevdirin, şayet doğallıktan bahsediyorsan düz mantık, direk site adı yazılarak girilen ve ya direk site adı search edilerek girilen site ” Marka ” olmuş demektir, ve bence google bunu anlayabilecek algoritmaya sahip. Sizler belli keywordlerde geliyorsanız ayrı güzel fakat marka kelimenizde gelip yoğun ziyaretçiniz buradan geliyorsa bu ayrı güzel. Google son zamanlarda semantik ve hatta ofline mecralarla analytcs kıyaslamasına doğru giden bir algoritma duyurdu. Yani markalaşmak çok önemli, bu bağlamda backlink tavsiyem domain isminize ve markanıza almak olacaktır.

4- Eğer 2.maddede belirttiğim ziyaretçi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar sitenizi ziyaret eden insanları tanımaya başladıysanız SEO çalışmalarınızı buna göre yönlendirebilirsiniz, artık alacağınız kelimeleri daha net kafanızda belirlersiniz.

5- Sosyal medya önemli yer tutuyor, direk google’un son paylaştığı verilere göre sosyal medya’nın algoritmaya etkisi %5 , %5 , %5’tir diyenlerdenseniz eğer benim gibi, sizde önemsemelisiniz, şayet bu kullanıcı satın alarak vesaire asla olmaz, onlara düzenli sosyal medya çekilişleri yaparak, onlarla etkileşim halinde olarak soru-cevap şeklinde oturumlar yaparak, gerekirse webinar düzenleyerek kullanıcılarınız ve sosyal medyanın gücünden yararlanın.

6- Çoğul ziyaretçilerin önemi bence her geçen gün artacak, tabi ki dengeli ve güzel bir şekilde örnek vermek gerekirse, bir mağazaya sık sık giren bir müşteri gibi düşünün, internet ortamında ki google’un kafada ki doğallıktan yola çıkarak bunu sölüyorum, tekil elbette ki önemli, ama çoğulun şimdiki öneminden çok daha önemli konumlara geleceğini öngörüyorum. Bu yüzden sizlerde müşterilerinizi sürekli sitenizde tutmak, bir kere gireni tekrar siteye sokmak için stratejiler geliştirin. Maillist aboneliği tutun ve düzenli olarak insanlara sıkmadan mail gönderimi yapın vs.. vs…

7- İçerik oluştururken iyi içerik yapmayın, SEO için ve ziyaretçi için MÜKEMMEL içerik yaratmaya çalışın. Özgün , kimsede olmayan içerikler, bunları infografiklerle, videolarla , sunumlarla süsleyin, dışarıya sağlam linkler verin, örn vikipedia vs.. emin olun bu size zarar vermeyecektir.

[schema type=”review” url=”http://www.seogaste.com/organik-seo-2014/” name=”Organik SEO” description=”Organik SEO 2014 yılında nereye gidiyor” rev_name=”Organik SEO 2014″ rev_body=”Organik SEO’nun 2014 yılında nereye gittiğine dair bir yazı” author=”Özgür Gündüz” pubdate=”2014-04-20″ user_review=”5″ min_review=”4″ max_review=”4″ ]

Standartta kalın…