Merhaba arkadaşlar, Panda 4.0 ilk etkilerini gösterdiği günden itibaren bu konuyu oluşturmak için elimde yeterli veri olmadığı için pek yazmak istemedim. Şuan bir Case oluşturdum. Panda 4.0 ‘dan kelime bazlı etkilenen bir projemde neler yaparak kurtardım, Panda etkisinden çıktık bunları sizlerle paylaşacağım.

panda-4-etkisi

 

24.sıradan şuan 15.sıraya gelebildiğimiz önümüzde ki günlerde ilk sayfadaki güzel yerine döndürmeyi planladığımız projemiz.

Panda 4.0 Etkisinden Site Kurtarma CASE

1- Doğal Olmayan Linkleri Optimize Edin

doğal olmayan linkler

doğal olmayan linkler

Resimde gayet net görüldüğü gibi sizde Google Webmaster Tools kullanarak sitenize gelen bağlantıların analizi yapabilirsiniz, burada dofollownofollow analizini yapamayacaksınız fakat hangi siteden sitenize kaç link ve kaç sayfadan geliyor gibi kritik ve önemli datalara ulaşabilirsiniz. Yukarıda görmüş olduğumuz gibi sadece 1 sayfaya toplam 326 sayfadan link gelmesi pek doğal gözüken birşey değil, 231 – 7 oranıda aynı şekilde öyle, sizlerde bu durum analizini yaparak sitenize doğal gözükmeyen linkleri bir yere not edin. ( bu linkler genellikle yorum backlink, footer backlink, blogroll vs.. olmakta ) Buraya ayırdığımız mesainin artından geçelim 2.maddemize ;

2- Dofollow- Nofollow Optimizasyonu

nofollow-dofollow

Özellikle son zamanlarda bas bas bağırdılar nofollow-dofollow oranı diye diye, geliyorum dedi ve geldi. Nofollow-Dofollow oranını görebileceğimiz güzel ve kullanışlı bir tool olan aHref’i tavsiye ediyorum bu aşamada, Free kısmı bile bu analizi yapmamız için yetiyor ve artıyor bile, tabi daha profesyonel incelemeler için ücretli kısımı tavsiyede ederim. Nofollow Link Optimizasyon Tool ‘a ulaştıktan sonra gerekli işlemi yapmamıza gerek var mı yok mu karar verebiliriz. Ben kararımı verdim neredeyse %10 oranında olan nofollow’u yarı yarıya dengeledim hatta şu ara geçmiş durumda bile, not: aslında ben abartmış durumdayım, önümüzdeki 2 ay bu oranı %70-30 olarak tutmaya çalışacağım.

3- Marka Adına Link Almaya Başlayan

Google artık kelime çalışması yapmayı sevmiyor. 4 Aydır aynı kelimeye çalışıp CPC oranı neredeyse 55 TL olan sektörde ilk sayfaya girdiğim site panda etkisiyle 25.sıraya geriledi, kaldı ki ben kelime çalışmasınıde direk “keyword” olarak değil sonuna ya da başına bişeyler eklereyek varyasyonlu almama rağmen. Yani bu konuda hiç tavizi yok, eski sitelere biraz daha toleranslı benim çalıştığım domain henüz 1 yıllık.

4- Kaliteli ve Bilgi Verici İçerik Optimizasyonu Yapın

Ve tabi içerik optimizasyonu, arkadaşlar içeriklerinizi ciddi anlamda kullanışlı yapmalısınız bunu nasıl yaparsınız burada detaya girmemin anlamı yok daha önce mutlaka yazmışımdır. Bu içerik optimizasyonunu sağladıktan sonra bu içeriğe bu panda sürecinde kalıcı güzel tanıtım yazısıları alınabilir ( DOĞAL GÖRÜNECEK ! )

Not: Site ilk sayfaya geldiğinde konu editlenecektir. Takipte kalın.