Merhabalar, bu yazımızda content marketingin temellerinden olan rakip analizine değineceğiz, arkadaşlar sizler içerik bulma konusunda sıkıntı çekmeye başladıysanız rakiplerinizi takip ederek onların yaptığı içeriklerin benzerlerini oluşturabilirsiniz, ya da piyasa ne yönde ilerliyor bunlara bir göz atabilirsiniz. Belki en başından beri yanlış içerikler işleyerek organik taraftan hit alamıyorsunuz, bu gibi durumların kesin çözümü elbette ki rakip analizi peki rakiplerimizin en iyi içeriğini nasıl buluruz. Arkadaşlar ben bu işlem için ahrefs kullanıyorum. Sizlerede öneririm. Adım adım nasıl yapıldığını resimlerle anlatmaya çalışacağım. Yapacağımız işlemler rakiplerinizin içerik stratejileri hakkında sizlere bir ton yeni fikir doğuracaktır.

Rakip analizi yaparken “En iyi” içerik için  üç tip kırılım vardır.

  • Sosyal medya üzerinde oldukça popüler olmuş içerik;
  • Geri çok fazla backlink almış içerik;
  • Google’dan ciddi anlamda organik hit çeken içerik.

Ahrefs sayesinde bu metriklerin hepsini görebilmekteyiz.

Haydi başlayalım !

Diyelim ki biz bir teknoloji,sosyal medya bloğuyuz. rakibimizde webrazzi olsun. rollerimizi belirledik biz sizinsiteniz.com’uz rakibimiz webrazzi.com

Ahrefs Top Content modülünün yardımı ile webrazzi.com üzerindeki bağlantılar arasında en popüler olanlarını buluyoruz,

webrazzi-top-content

buradan gördüğüm kadırı ile bir çok içerik yayınlandığı an için fresh güncel içerikler buradan seçebileceğin en düzgün içerik “Girişimciler için film” tavsiyesi niteliğindeki konu.

Analiz etmem gerekense şu ;

6 adet backlink almış

175 adet twittter etkileşimi mevcut

558 adet facebook etkileşimi mevcut

26 adet google plus etkileşimi

275 adet linkedIN etkileşimi

tablo bu, kafamızda canlanması gerekense şu ;  Rakibim için bu içerik çok değerli, peki ben neden daha iyisini oluşturamayayım ?

bir diğer metriğimiz organik tarafta en çok trafik alan içerik olarak değerlendirebilir onun içinde Ahrefs Position Exp. kısmından yardım alacağız, bu kısma “webrazzi.com” yazarak search ediyorum.

Capture

buradan çıkan sonuç organik tarafta trafik alan konuların bir çoğu, girişim ofisleri ile yapılan röportajlar ve onlarla ilgili haberler olduğu doğrultusunda. Bu da bizim için içerikler hakkında ipucu verecektir.

SİZLER İÇİN RAKİPLERİNİZİN İÇERİKLERİNİ ANALİZ EDEBİLİRİZ, DETAYLI ÜCRETSİZ RAPOR İÇİN SADECE AŞAĞIDAKİ ADIMLARI İZLEMENİZ YETERLİ

1- Hemen yandaki butona basarak > içeriği tweetleyin

2- hangi hesapta paylaşıldığını konu altından yorum atarak bize bildirin,

3- e-posta adresinize 24 saat içinde rakip analiz raporunuzu gönderelim.