Seo Çalışmalarının Etkisi Ne Zaman Fark Edilir?

Bir web sitesi için en önemli şey Google sıralamasında ilk sırada ilk sırada olmazsa bile ilk sayfada yer almaktır. Web sitesinin kategorisine, rakip sitelerin durumuna göre bu sıralama sıklıkla değişmektedir. Bunlara tekrar tekrar değinmek istemiyorum şayet bu konular hakkında daha önce yazdıklarıma buradan ulaşabilirsiniz. Sitenize sadece içerik atarak,uzun uzun yazılar yazarak ilk sıralarda yer alamazsınız. Düzenli olarak seo çalışması yaparak ilk sıralarda bulunmak için adımlar atmış olursunuz. Daha önce değindim fakat yine değinmekte fayda var.

Seo ikiye ayrılmaktadır, hatta ben 4 e ayırıyorum ama burada detaya girmeden 2 kısım vereceğim. Bunlardan birincisi site içi seo, ikincisi ise site dışı seo‘dur. Bu iki seo yöntemi’nin site için etkisi değişmektedir. Kimine göre içerik kraldır, kimine göre backlinksiz içerik soytarıdır. Örneğin site için seo yaptığınızda sitenizin indexlenmesine bağlı olarak saatlik, günlük, haftalık zaman dilimlerinde site içi seo’nun etkisini görebilirsiniz. Site dışı seo için ise durum biraz farklıdır.

Backlinklerin ne zaman yenileceğini ve güncelleneceğini tam olarak bilemeyeceğimizden site dışı seo’nun da ne zaman etkisini göstereceğini bilemeyiz. Seo Çalışmalarının Etkisi Ne Zaman Fark Edilir Bütün webmasterların & seo meraklılarının merak ettiği bu soruyu şöyle açıklayabilirim.

Seo Çalışmalarının Siteye Etkisi

Siteniz için yaptığınız & yaptırdığınız seo çalışmasının etkisi sitenizin ziyaretçi sayısına, Google sıralamasındaki konumuna göre değişebilmektedir. Eğer siteniz Google botları tarafından her gün indexleniyorsa seo çalışmalarını 2-3 saatte fark edebilirsiniz. Sitenizin Google botları tarafından indexlenmesi 2-3 günde bir oluyorsa bu seo çalışmasının etkisini 2-3 gün sonra görebilirsiniz. Ziyaretçisi az olan, Google sıralamasında pek görünmeyen siteler için indexlenme 2-3 haftada bir olmaktadır.

Yaptığınız seo çalışması 2-3 hafta sonra Google tarafından siteniz indexlendiğinde fark edilecektir.Kısacası seo çalışmalarının etkisinin ortaya çıkabilmesi için Google botlarının sitenizi indexlemesi, taraması gerekmektedir. Aynı şekilde link aldığınız sitelerinde indexlenir olması gerekli tabiki, bir link aldınız ve bot bunu görmediyse elbette bu çalışma etkisiz kalacaktır. Bu durumu anlatmanın en basit hali budur. Siteniz tarandığında seo çalışmasının etkisini görebilirsiniz. Ziyaretçi sayınızın ve Google sıralamasındaki yerinizin değiştiğini fark edebilirsiniz. SEO süreçlerinizi takip ederken ya da backlink alırken, backlink alacağınız sitenin güncelliği bu yüzden önemlidir. Site içi tarafta ise sizin sitenizin güncelliği ve kısa süre içerisinde indexlenip fark edilmesi de site için seo tarafında bu yüzden önemlidir.

İyi haftasonları dilerim.