SEO Nofollow Dofollow Optimizasyonu yazımıza başlamadan önce yine Penguen ile birlikte gelen link kronolojisi ve link alım stratejileri ile ilgili güncellemelerden biraz bahsetmek isterim, Link kronolojisine önem vermeliyiz demiştik, sebebi doğallığı sağlamak, link alım stratejilerimizi bu doğallığı bozmayacak göze batmayacak şekilde yapmaya ince eleyip sık dokuyarak SEO çalışmalarımızı yürütmeye çalışmamız gerektiğini sık sık vurguladık. ( bkz : link kronolojisinin önemi )

Öncelikle hiç bilmeyenler konuya oldukça uzak olanlar için ufak ufak açıklayayım.

NoFollow Nedir ? SEO açısından Önemi ; NoFollow bir link etiketidir. html a tagının içerisinde bulunan bir özelliktir. rel etiketinin bir özelliğidir de diyebiliriz. Örneğin rel=”nofollow” tarzında bir kullanımı vardır ve robotları bu linki takip etme manasında bir anlam yükler. NoFollow yararlı mı ? NoFollow zararlı mı ? çok tartışıldı hala tartışılıyor. Fakat test ettiğim veriler neticesinde nofollow’un PR değerine etki etmediğini ama sıralamayı etkilediğini gördüm. Özellikle imleme sitelerinde nofollow olup olmamasına çok dikkat etmeyin.

DoFollow Nedir ? SEO açısından Önemi ; Dofollow’da yukarıda bahsettiğim durumun tahmin edersiniz ki tam tersi, link alırken özellikle bunlara çok dikkat ettiğimiz zamanlar yaşadık. PR6 link satın alıp, aaa olmaz dofollow ver, aa sende otomatik nofollow atmış onu düzelt gibi tartışmalar sık sık yaşandı. Fakat şuan geldiğimiz nokta çok daha farklı. geçtiğimiz günlerde bir yabancı blog sitesinde okuduğum case’de nofollow dofollow oranı %1’in dahi altında olan bir sitenin penguen sonrasında spam a düştüğünü açıklamışlar. Yani artık google sizlerin para ile satın alabileceğiniz alışkanlıklarınızı tahmin eder bir algoritmaya sahip. Bu sebepten herkes farklı stratejiler geliştiriyor. Bir parça dofollow biraz nofollow, 3 dofollow 1 nofollow gibi lüx karışımlar halinde alanlar mevcut.

Sizlerde sitenizin dofollow nofollow oranını iyi tutturup, devamlı nofollow dofollow optimizasyonu yapmalısınız, SEO çalışmalarınızı buna göre yönlendirmelisiniz.