SEO Uzmanı

SEO, açılımından da anlaşılabileceği gibi Arama Motoru Optimizasyonudur. Optimizasyon devamlılık gerektiren bir işlem ve işlemler silsilesidir. SEO yapmak o açıdan yanlış bir tabir olabilir, aslında olacak olan ve kullanılması gereken doğru cümle SEO optimizasyonunu sürdürmek olacaktır. SEO uzmanı seçerken nelere dikkat edilmelidir, SEO uzmanı ne işler yapar, SEO uzmanına neden ihtiyaç duyarsınız biraz açıklık getirmek istiyorum.

SEO Uzmanı Kime Denir ?

Öncelikle SEO’yu tam olarak kavramak gerekli, SEO web sitelerini arama motorlarının sevebileceği, kolay taranabilen ve kolay işaret edilebilen hale getirmektir. SEO sabırla yapılması gereken sadece sabırlı SEO uzmanlarının elinde iyi yapılabilir. Piyasada 3 – 5 link alıp bir kaç sıra tırmanıp çöp sitelerle kendini sözüm ona seocu diyen bir çok elemanın 2 ay sonra ” ay algoritma yüzünden gittik” sözlerini sık sık duyuyoruz, SEO uzmanı kime denirden ziyade , SEO uzmanı kime denmeze gelirsek işte seo uzmanı tamda bu bahsettiğim duruma ve kişiye denmez.

Ve bu doğrultuda SEO uzmanı, işlerini sabırla ele alan, temel HTML ve programlama bilgisine sahip, matematiksel düşünebilen ve düşüncelerini rapora ve analize dökebilen, geleceğe yönelik seo ve backlink planlarını çıkarabilmek için ihtiyaç duyduğu çalışma arzusu ve seo mantığına doygun yazılımcı kökenli insanlara denir. Hiç yazılım bilmeyen kimsenin SEO uzmanı olması çok ama çok zordur. İşin başında Google’u anlamak , Google’un algoritmasını anlamak gerekmektedir, Sonuç olarak Google’da bir arama motoru yazılımıdır ve ufak yazılım güncellemeleri ile son kullanıcıya kaliteli hizmet sunmayı hedefler. SEO uzmanı bu algoritma değişiklikleri takip edip, çalıştığı kişi ve kurumların sitelerini devamlı seo optimizasyonu yapmakla yükümlü kişidir. Aynı zamanda SEO uzmanı pazarlamada bilmelidir, bilmelidir ki, siteye giren ziyaretçiyi sitede nasıl tutabileceğini bilecek kadar zeki olmalıdır.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar ?

  • On-Page seo çalışmalarını yürütür…
  • Off-Page seo çalışmalarını yürütür…
  • Backlink takibi yapar ve zararlı yararlı backlinki ayırabilmelidir.
  • Öncelikle kendisi için düzenli ve raporlu olmalıdır.
  • Asıl görevi ziyaretçi getirebilecek kelimeleri analiz etmek ve siteyi bu alanda optimize etmektir.
  • Bu doğrultuda sayfaları optimize ederek, gerekli makaleleri yazdırır ve yayınlanır.
  • Gerekirse content marketing işinide üstlenebilir.
  • Google güncellemelerini her zaman dinler ve yeniliklere her zaman sitede uygular.