Arkadaşlar merhaba, Dünyanın en büyük SEO organizasyonlarından ülkemizde yapılan en büyük uluslararası #SEO organizasyonu olan SEOZONE 2.si olan SEOZONE 2014 ‘i bugün İstanbul’da gerçekleştiriyor. Katılamayanlar için seogaste olarak sizlere canlı canlı bloglamaya çalışacağım, internet bağlantısında herhangi bir sorun olduğu taktirde, toplu olarak gün sonunda bu konuyu güncellemiş olacağım, tabi sonrasında konu konu detaylı olarak yine yazma fırsatımız olacak.

Her güncellemeden sonra en sona saat eklenecek, ilk live bloggingim olacağı için şimdiden aksaklıklar için özür dilerim.

SEOZONE ilk konuşmacı Serdar Kuzuloğlu ;

SEO’da görüntülenmekten çok görüntülenmek istememek ilerleyen zamanlarda SEO uzmanlarının işi olabilir sözü ile bizlere gerçekten farklı bir bakış açısı kazandırdı. Tabi konuşma esnasında spam yapan türk haber sitelerinede bir güzel giydirdi. Fakat asıl sorunun bizlerin bu şekilde aradığıydı. Kızdığımız durumların temelini de aslında biz internet kullanıcıları oluşturuyor.

Aleyda Solis;

İçerik stratejilerimizi oluştururken keyword basmak yerine ziyaretçi tecrübelerini ölçerek sonraki güncellemeleri ona göre yapmak daha doğru. Bunun için kullanabileceğimiz bir çok tool var( bunlarla ilgili kullandıkça blogda bilgi vereceğim )  Rakiplerimizin en çok etkileşim alan makaleleri bize örnek olabilir. Rakip sitelerin en çok paylaşılan makaleleri bizler için güzel referans olacaktır. Aleyda’nın üzerinde durduğu asıl önemli olan bir konuda bir kere yazmak yerine bir konuda defalarca yazmak. Örnek vermek gerekirse “SEO” kelimesinde bir çalışma mevcutsa ” SEO NEDİR?” ‘i 10-15 farklı makalede farklı şekilde anlatmakta fayda var, kaynak bulmak açısından böylesi daha doğru ve iyi olacaktır. Not: Spam yapın denmiyor, farklı farklı özgün ve kaliteli aynı olayı anlatan makaleler üretin.

Konuşmasının sonunda, ziyaretçilerden gelen güzel bir soru vardı, soru : Ülkemizde içerik üretmek sıkıntılı, ne  , outsource olarak almak mı, editör çalıştırmak mı ?

Cevap : Teknik konularda editör çalıştırmak doğru olmayacaktır, Örneğim kimya mühendisliği ile ilgili bir siteyi sadece editöre teslim etmek zarar verebilir. Bunu bir oranla açıklamak gerekirse, %60 editör %40 teknik elemandan oluşan bir ekipten çıkacak makalaler daha kaliteli olacaktır. Bunun dışında bu outsource olmuş olmamış pek bir önemi yok

B.Grimm ;

Daha çok site mimarisi üzerine konuşuldu, site hızının hemen hemen herşeyden önemli olduğuna vurgular yapıldı. Linklerin nereden gelip nereye gittiği ve standart navigasyonun önemi, benzer içerik göstermenin öneminden bahsedildi, En önemli açıklamalardan biri, site içerisinde bulunan bir içeriğe en fazla 3-4 click ile ulaşılması gerektiği ve tabi ki en değerli sayfa olan ana sayfaya her yerden link gitmesi gerektiğiydi. Benzer içeriklerinde benzer ama gerçek anlamda yanıltıcı değil gerçekten benzer içeriklerden oluşması gerektiği vurgulandı. Re-Crawl olayı ne kadar iyiyse site o kadar iyidir dendi, bu önemli bir durum. Css sıkıstırma ve jzip sıkıstırılma taktikleri verilirken benimde taktik olarak verebileceğim en net bilgi, CSS ‘ler head tagında JS’ler footerda olmalıdır. ( GERÇEKTEN İYİ BİLGİ )

Jon Cooper ;

Link building stratejileri hakkında konuşan Jon temel olarak bilinen fakat ülkemizde kötüye kullanılan link edinme stratejilerine değindi, Viral olarak link almak için 5 önemli madde sıraladı bunlar ;

1- Görünülürlük ;
2- Kaliteli İçerik ;
3- İçerik Türü;
4- Güven ve odaklanma;
5- Niche makale

Not: Detaylarını zaman içerisinde blogda yazıyor olacağım. ( 15.00)

M.King ;

Sempatik abimizden Link Building bekliyorduk fakat King abimiz bizlere daha çok içerik pazarlamanın püf noktalarını anlattı, Kendi kullandığı bir kaç tooldan bahsetti, onları burada bahsetmem yersiz olur, bahsettiği iki tane önemli tool, twitter için Full Content toolu , bu tool twitter fanlarımızın iletişim bilgilerini almamızı sağlayan tool, bir diğeri ise Facabook followers toolu bu da aynı işlemin facebook versiyonunu yapıyor. Önemlerine değinecek olursak, bir makale oluşturduktan sonra bizim alanımızla ilgili kişilerin bizlere link vermesini sağlamak ana fikir olduğu için, fanlarımızdan bunu talep etmek mantıklı olacaktır. Kendi kullandığı altın toolu PitchBox bunuda belirteyim. Ve artık insanlara para değil, makale – link yayınlaması için ödül verim ya da bir sorunlarını çözün ya da bunun gibi girişimlerde bulunun farklı olun mesajı verildi, her anlamda.

C.Cember ;

LinkResearchTool’un Founder’ı olan saygıdeğer abimiz, biraz kendi reklamını yaptı birazda Penguen’den bahsetti ana başlıklar şu şekilde ;

1-Linklerin lokasyoları
2-Spam kaynaklardan gelen linkler
3-Makale Yayınlama Sitelerinden gelen linkler
4-Link ağlarından gelen linkler
5-İndexlenmeyen linkler

Buralardan gelecek her link penguen için sorun teşkil edebilir. Kendi uygulamalarında bulunan Link Detox ile her hafta güncelleme yaparak bunları arındırmak gerektiğini, her hafta düzenli olarak link analizi ve disallow link updateleri yapılması gerektiğine değindi. Ve sakin olmak gerektiğine, Penguen’in henüz yeni olduğuna bekleyipte görmemiz gerektiğine bununda bir taktik olabileceğine değindi. (saat : 17:00)

Annie ; 

Google analitik ve datalar konusunda uzmanlığını konuşturdu, Kendi geliştirdiği birbirinden farklı metriği anlattı ve Landing Page ve diğer sayfalar arasındaki farklar, SEO kazancı nasıl ölçümlenebilir bunlara değindi.

Kapanış Yiğit Konur ;

Yiğit son olarak bir toparlama yaparak birbirinden güzel toolları tanıttı. Bunların arasında benim uzun süredir git gel yaşadığım alsam mı almasam mı düşündüğüm searchmetrics.. Bu konferanstan sonra edineceğim.

seozone-2014-notlarim-seogasteSeozone Etkinlik kitapçığımda yer kalmadı, ekstra otelin not defterinide karaladım sizlere bilgi verebilmek için.. Umarım yararlı olmuştur.