Sıfırdan bir SEO çalışmasına başlarken ve  ya süregelen bir SEO çalışmasında en çok dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir tanesi site için linklemeler ve link dolaşımlarıdır. Site içerisine giren bot ne kadar kolay gezerse o kadar çok indexler mantığını daha önceki yazılarımda söylemiştim. Bunun birde oranı var, Örneğin sadece x sayfasından 500 tane link çıkışı olup diğer sayfalardan 20-30 link çıkışı varsa bu bir spam sebebidir.

Sayfa içerisinde ki link karışıklıklarını gidirmemiz ve bu oranı korumamız, özellikle Penguen güncellemesi sonrası oldukça hız kazandı. Penguen henüz ülkemizde %100 gelmese dahi, yavaş yavaş etkilerini görüyor, etkileniyoruz.

Site içi link dağılımı nereden görebilirim ?

Tabiki yine google Api’lerinden webmaster tools yardımı ile görebiliyoruz.

Arama trafiği > Dahili bağlantılar ekranından görebilmekteyiz. Örneğin danışmanlığını yaptığım bir hesap ;

seo-link-dagilim

seo-link-dagilim

Gördüğümüz gibi 700 ile 500 arasında bir iç sayfa linklemi oluşturulmuş durumda, yukarı da bahsettiğim anti durum mevcut değil, penguen talimatlarına uygun bir şekilde yapılmış. Bu gibi durumlar çok önemli, bir çok soru geliyor, sitem neden spam yedi tarzında son zamanlarda bu gibi yöntemlerden spam yiyen site çoğalmaya başladı, çalışmalarımıza iç sayfa linklemeyide dahil etmek bizim yararımıza olacaktır. Site içi seo , site dışı seo‘dan çok daha önemli bir hal almaya başladı.