Günümüz internet teknolojileri ve olanaklarıyla artık her müşteri ve potansiyel müşteri, özellikle Sosyal Medyanın yaygınlaşması ve Sosyal Medyanın ruhu gereği, fikirlerini söylemek istiyor. Ve firmalardan kendilerine bu ortamı sağlamalarını istiyor. Müşteri dileklerini dinlemeyen firmalar kaybolmaya zaten mahkum oluyor. Özellikle son zamanda twitter üzerinden ve bir takım şikayet siteleri üzerinden yapılan kötü yorumlara hemen cevap veren ve durumu çözen firmalar daha sempatik gözüküyor.

Neden Müşterileri Dinlemelisin ?

Herhangi bir firma, satışlarını arttırmak farklı ürünlerinin tanıtımını yapmak istiyorsa halkla ilişkilerini , pazarlama stratejilerini ve reklam modellerini hep iç içe tutmalı ve birbirine bağlantılı halde yürütmeli. Bunu tabiki müşterilerine ve müşteri adaylarına yapacak. Ülkemizde internet kullanımı tahmin edilenden çok daha fazla, bence sayılanlardan da fazla. Özellikle internetten alış-veriş her geçen sene büyüyor ve gelişiyor. Markalar insanların kendi ürünleri ve direk kurumları hakkında ne düşündüğünü sosyal medyadan çok kolay bir şekilde arama yaparak öğrenebilmekte. Dinlemeyen firmalar yukarıda bahsettiğimiz gibi çürüyüp gitmeye mahkum.

Farz-i Misal ;

lululemon-yoga-pants-tweets

Örnekte ki pantolon markasının şikayetini görebiliyorsunuz, çığ gibi büyüyor. Fakat bunu daha bir bebekken görüp müdahele eden bir sosyal medya takipçileri olsaydı, sorun çözülüp insanlar üzerinde, müşterileri ile ilgililer izlenimi bırakabilirlerdi.

Gelelim Asıl konumuza, Bunu sadece sosyal medya değil, kendi kaynaklarımızda da yapmalıyız. Web Sitelerimize Müşteri Şikayet Formu , Müşteri Dilek Formu , Müşteri Geri Bildirim Formu gibi forumlar koymalıyız.

WordPress Müşteri Şikayet / İstek Formu

WordPress’in olmazsa olmaz eklentisi, yapanın elini ayağını öpeyim dediği eklentisi Contact Form 7 ile bunu gayet rahat bir şekilde yapabiliyoruz, buradan indirebilirsiniz. Örneğin ben seogaste için, mail bülten ‘ e kayıt olunurken bir teşekkür sayfasına yönlendirme yaparak, sizlere daha fazla ne ile ilgili yazılar yazayım sorularını soruyorum. Sizleri önemsediğimi gösteriyorum. Sizi dinliyorum. Bu gibi geliştirmeleri yapmalısınız.

wp

İhtiyacınız olan bütün etiketler mevcut. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış. Hadi artık ziyaretçilerinizi önemseyip, onları dinlemeye başlayın.