Geçen ay içerisinde aldığım bir alan adı işlemi esnasında dikkatimi çeken ve araştırmalarım gereğinde, alan adı firmasıyla bir ilgilisi olmayan ICANN tarafından geliştirilen bir alan adı tescil düzenlemesi olduğunun farkına vardım. Önce şaşırdım daha önce aldığım hiç bir alan adında böyle bir uygulama olmadığı için alan adı – hosting firmamın bir uygulaması sandım, fakat onlarla konuşmam sonucunda bunun böyle olmadığını artık belli standartların geldiğini bildirdiler. Artık aldığınız her alan adı için yeni düzenleme gereği birer e-posta onayı gerekmekte.

2014 Alan Adı Tescil Düzenlemesi

alan-adi-icann

alan-adi-icann

Tam olarak 01.01.2014 tarihinden itibaren tescil düzenlemesi yürürlüğe girmiş, Yukarıda belirttiğim gibi e-posta adresinize gelen maili 14 gün içerisinde onaylamanız gerekmekte. Bu onay olmadığı taktirde alan adı suspend oluyor. Gerçekten ciddi bir durumdan bahsediyoruz. Bu arada farklı kaynaklarda gTLD alan adı sahiplerinin yasadan etkilendiği belirtilmiş yani .tr uzantılı domainlerde böyle bir durum söz konusu değil.

Son dönemde alan adı kaydı yaptıysanız, e-posta kutunuzu kontrol etmenizde fayda var. Konuyla ilgili ICANN açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.